Nasza siedziba
ul. Małeckich 3/14
19-300 Ełk
Dyżury Radcy Prawnego
Czwartki
11.00-12.00
Wydarzenia
18-11-2013 | OGÓLNOPOLSKA AKCJA PROTESTACYJNA
w terminie 18 - 23 listopada 2013 r.
Zgodnie z Uchwała Prezydium Zarządu Głównego ZNP z dnia 4 listopada br.
w dniach 18-23.11.2013 przeprowadzona zostanie akcja protestacyjna przeciwko
zmianom w Ustawie o systemie oświaty i Ustawie Karta Nauczyciela.
W dniu 23 listopada br. (sobota) w Warszawie odbędzie się
MANIFESTACJA ZWIĄZKU NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO
| 1-10-2013 | Uwaga ogniwa ZNP: jest projekt nowelizacji Karty!
Polecamy projekt ustawy o zmianie ustawy - Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Prosimy o uważną lekturę i uwagi!
Projekt nowelizacji KN wraz z uzasadnieniem znajduje się TUTAJ
| 14-9-2013 | 14.09.2013 członkowie Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Ełku wzięli udział w manifestacji, organizowanej na zakończenie Ogólnopolskich Dni Protestu.
Nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi zrzeszeni w ZNP, niezadowoleni z bieżącej sytuacji w oświacie, przeszli ulicami Warszawy w proteście przeciwko złej polityce edukacyjnej rządu.
|  |
|  |
| 23-7-2013 | Jak napisano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu celem nowelizacji jest "podnoszenie jakości pracy szkoły poprzez: wzmocnienie motywacyjnego charakteru wynagrodzeń nauczycieli, zwiększenie roli doskonalenia umiejętności zawodowych nauczycieli zgodnie z potrzebami uczniów, poprawę organizacji pracy szkoły oraz włączenie rodziców w sprawy istotne dla szkoły w szerszym niż dotychczas zakresie".
Zgodnie z założeniami, zmienione zostaną też zasad wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez nauczycieli. Jego wymiar określony zostanie na 47 dni roboczych w roku, a jego termin ma przypadać na dni wolne od zajęć lekcyjnych. Nauczyciele będą musieli wypełniać kartę urlopową. Jeśli tego nie zrobią to, np. podczas zimowych ferii, będą mogli być wezwani przez dyrektora szkoły do pracy. Obecnie liczba dni urlopu nauczycieli w zależności od roku waha się i np. w 2012 r. wynosiła 54 dni (nie licząc weekendów).
MEN chce też, by przyznanie nauczycielowi płatnego urlopu dla poratowania zdrowia było uzależnione od wystąpienia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby związanej z warunkami pracy. W założeniach zapisano, że urlop ten będzie mógł być udzielany wyłącznie przez lekarza medycyny pracy, a nie - jak dotychczas - przez lekarza pierwszego kontaktu. Urlop ten będzie mógł być przyznany dopiero po 20 latach pracy (obecnie może być przyznany po 7 latach), a czas jego trwania będzie ograniczony do roku (obecnie może łącznie wynieść trzy lata).
Resort edukacji proponuje także rozszerzenie zakresu rejestrowanych zajęć i czynności realizowanych przez nauczycieli. Obecne przepisy nakładają obowiązek rejestrowania zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniem lub na jego rzecz (czyli w ramach pensum) oraz tzw. godziny karciane. Pozostałe zadania realizowane przez nauczycieli w ramach czasu pracy nie podlegają formalnie rejestrowaniu.
W założeniach zapisano, że rejestrowane będą także takie zajęcia i czynności jak: dostępność nauczyciela w szkole dla rodziców uczniów, udział w posiedzeniach rad pedagogicznych oraz zespołach realizujących zadania na rzecz ucznia tworzonych przez dyrektora szkoły, doskonalenie zawodowe uzgodnione z dyrektorem szkoły.
Znalazły się tam również propozycje uregulowania na nowo kwestii dotyczących postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli. Obecne regulacje są krytykowane, jako nieskuteczne i powodujące przewlekłość postępowań. Zaproponowano m.in. utworzenie centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych o ukaraniu najcięższymi karami dyscyplinarnymi. Według MEN taki rejestr byłby skutecznym narzędziem przeciwdziałającym zatrudnieniu w szkole nauczyciela, wobec którego wymierzono kary. Rejestr ma mieć formę elektronicznego zbioru danych.
Nowe przepisy o odpowiedzialności dyscyplinarnej mają obejmować wszystkich nauczycieli bez względu na wymiar i miejsce zatrudnienia, czyli objąć także nauczycieli niepublicznych przedszkoli i szkół.
W założeniach znalazły się ponadto zapisy zmian dotyczące: dodatku wiejskiego, dodatków socjalnych, zasad przyznawania środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli i zwiększenia roli rodziców w życiu szkoły. Proponuje się też ograniczenie stosowania przepisów Karta Nauczyciela w stosunku do nauczycieli zatrudnionych w publicznych placówkach doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym.
| 30-5-2013 | Tym razem nasi członkowie w ramach poznawania naszego kraju, zawędrowali w okolice Gór Świętokrzyskich. W Bałtowie spotkaliśmy się z lądowymi i wodnymi prehistorycznymi gadami. Akwaria w oceanarium 3D i seans w kinie 5D pozostawiły niezapomniane wrażenia. Zgłębialiśmy tajniki życia człowieka w neolicie w kopalniach krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich. Podziemne skarby Jaskini Raj przeniosły nas tysiące lat wstecz, zaś Skansen Ziemi Kieleckiej pozwolił nam zapoznać się z życiem wsi polskiej XIX i XX wieku. Wędrówka piesza na Święty Krzyż i Łysą Górę dały możliwość poznania najstarszego pasma górskiego w Polsce. Ostatni dzień to spacer po urokliwym Kazimierzu Dolnym - mieście artystów.
|  |
| 24-5-2013 | W dniach 24-26.05.2013r. delegacja przedstawicieli Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Ełku gościła na zaproszenie Grodzieńskiej Miejskiej Organizacji Białoruskiego Związku Pracowników Oświaty i Nauki z wizytą w Grodnie.
Mieliśmy niepowtarzalną okazję zapoznania się z funkcjonowaniem szkół i przedszkoli na Białorusi, a także zwiedzania pięknej ziemi grodzieńskiej.
Serdeczność i gościnność naszych Koleżanek ze związku białoruskiego przerosła nasze marzenia i wyobrażenia. Zachwyceni gorącym przyjęciem i zauroczeni zwiedzanymi miejscami, nie chcieliśmy wracać do Polski.
Mamy nadzieję, że nasze służbowe kontakty przerodziły się, dzięki tej wizycie w prawdziwą przyjaźń.
Oczekujemy na rewizytę naszych przyjaciół z Grodna.
|  |
| 31-1-2013 | • URLOP DLA PORATOWANIA ZDROWIA
Doprecyzowanie zasad udzielania urlopu dla poratowania zdrowia, polegające na uzależnieniu jego przyznania od wystąpienia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej. Urlop ten będzie mógł być udzielany wyłącznie przez lekarza medycyny pracy, a nie jak dotychczas przez lekarza pierwszego kontaktu. Takie zasady przyznawania urlopu wzmocnią profilaktykę chorób zawodowych nauczycieli. O urlop dla poratowania zdrowia nauczyciele będą mogli występować po 20 latach pracy, a nie po 7 jak obecnie. Łączny czas urlopu będzie mógł wynieść 1 rok (dotychczas 3 lata).
• DODATEK UZUPEŁNIAJĄCY
Uelastycznienie zasad naliczania i wypłacania jednorazowego dodatku uzupełniającego, tak aby możliwe było wprowadzenie skuteczniejszych mechanizmów motywujących. Średnie wynagrodzenie nauczycieli gwarantowane w ustawie KN nie zmieni się, natomiast pula środków przeznaczona na ten cel będzie mogła być dzielona na wszystkich nauczycieli, a nie jak dotychczas, w ramach danego stopnia awansu zawodowego.
• URLOP WYPOCZYNKOWY
Doprecyzowanie przepisu dotyczącego urlopu wypoczynkowego nauczycieli. Proponujemy uelastycznienie możliwości korzystania z niego. Precyzyjne zasady określania terminu urlopu pozwolą nauczycielom korzystać z urlopu w dogodniejszym dla nich okresie, który nie zaburzy pracy szkoły; w wymiarze rocznym 47 dni.
Obecnie nauczyciele mają prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie ferii zimowych i wakacji letnich, a dyrektor szkoły ma prawo zobowiązać nauczyciela do wykonywania czynności na rzecz szkoły przez 7 dni tego okresu. W roku 2012 liczba dni wakacji letnich i ferii zimowych wyniosła 54 dni, tym samym urlop wypoczynkowy nauczycieli w 2012 roku wyniósł 47 dni. Zaznaczyć należy, iż nauczyciele w okresie wakacji letnich prowadzą czynności związane z zakończeniem i rozpoczęciem roku szkolnego, procesem rekrutacji oraz prowadzeniem poprawkowych egzaminów maturalnych.
• DODATKI SOCJALNE
Ustalenie stałej wysokości dodatku wiejskiego na poziomie 10% kwoty bazowej z roku 2013, z jednoczesnym włączeniem go do średnich wynagrodzeń nauczycieli. Stopniowe odejście od przyznawania dodatków socjalnych takich jak: dodatek mieszkaniowy, prawo do lokalu mieszkalnego, użytkowania działki gruntu szkolnego czy zasiłek na zagospodarowanie; z poszanowaniem praw nabytych. Oznacza to, że nauczyciele, którzy już korzystają z tych praw będą mogli korzystać z nich nadal.
• EWIDENCJONOWANIE CZASU PRACY NAUCZYCIELI
Nauczyciele będą mieli obowiązek rejestrowania najważniejszych dodatkowych zadań realizowanych w ramach swoich obowiązków takich jak: spotkania z rodzicami, doskonalenie zawodowe zdefiniowane w ustawie KN oraz spotkania Rad pedagogicznych. Sposób rejestrowania określi organ prowadzący.
• INNE PRZEPISY PORZĄDKUJĄCE
- Ułatwienie finansowania zajęć realizowanych przez nauczycieli w ramach programów finansowanych ze środków unijnych.
- Wzmocnienie pozycji Rady Rodziców w procedurze awansu zawodowego nauczycieli.
- Doprecyzowanie przepisów dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli. Określenie zasad postępowania na poziomie ustawy. Przeniesienie postępowania dyscyplinarnego do środowiska bliższego szkole.
- Przejęcie przez ministra edukacji narodowej obowiązku sfinansowania jednorazowej gratyfikacji dla nauczycieli otrzymujących tytuł honorowy profesora oświaty.
- Doprecyzowanie zasad wykorzystania środków na doskonalenie nauczycieli w ramach 1 % odpisu określonego w Karcie nauczyciela.
| 19-1-2013 |
|  |
| 18-10-2012 | 18 października 2012r. Sekcja Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego zorganizowała obchody Dnia Edukacji Narodowej.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego Mariola Raczyńska, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jerzy Czepułkowski, Prezes Towarzystwa Miłośników Ełku Waldemar Płuciennik, Prezes Stowarzyszenia „Dzieci Wojny” Teresa Ostrowska oraz Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Alicja Hawrus. Od zaproszonych gości członkowie Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP otrzymali serdeczne życzenia oraz wiązanki kwiatów.
Uroczystości uświetnił występ dzieci z Miejskiego Przedszkola ”Niezapominajka”. Przedstawione wiersze, piosenki i tańce bardzo podobały się licznie zgromadzonej widowni. Był to miód na nasze nauczycielskie serca. Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem, którego uwieńczeniem był wielki tort z fajerwerkami.
Uroczystość była okazją do spotkania byłych nauczycieli z ich uczniami, jak również z koleżankami i kolegami ze Stowarzyszenia "Bakałarz".
| 29-9-2012 | Piękna złota, polska jesień towarzyszyła nam w kontynuacji poznawania kultury prawosławia i islamu na Podlasiu.
W Kruszynianach zwiedziliśmy zabytkowy meczet, wysłuchaliśmy ciekawej opowieści, przetykanej anegdotami i żartami, o życiu polskich Tatarów. Następnie degustowaliśmy tradycyjne tatarskie potrawy w Jurcie u pani Dżanety.
W Supraślu zwiedziliśmy Muzeum Ikon i mieliśmy możliwość zapoznać się z najbogatszą w Polsce kolekcją ikon z XVIIII i XIX wieku.
W Silvarium w Poczopku - Nadleśnictwo Kruszyniany mieliśmy okazję podziwiać świat Puszczy Knyszyńskiej- florę i faunę.
Zwieńczeniem naszej wycieczki było wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku pod Osowcem.
|  |
| |
Strona wygląda najładniej w przeglądarce Mozilla Firefox
|